Komentáře

1 Denaille nebo Estel...vyber si :p Denaille nebo Estel...vyber si :p | Web | 20. března 2011 v 14:08 | Reagovat

Od Coelha jsem jako první přečetla Bridu, která mě nadchla, což vedlo k tomu, abych si koupila Alchymistu, který už se mi zas tak moc nelíbil...
Teď čekám, jestli se v knihovně objeví něco další od něho, nebo až budu mít prachy, abych si mohla něco koupit...

Ve spojitosti s tou sebevraždou jsem si vzpomněla na jednu věc. Četla jsem kdysi knížku, kde různí vědci diskutovali s dalajlamou o destruktivních emocích... Je to docela dlouhé, ale hrozně se mi to líbí. A i když jsem tuhle knížku nečetla, mám takoví pocit, že z toho vyplyne podobný závěr.

"Když člověk mluví o nenávisti vůči sobě samému, není ve skutečnosti jádrem tohoto pocitu nenávist. Můžete se na sebe hněvat, ale to může být forma pýchy, pocitu transformace vznikající z toho, že si uvědomíte, že nežijete podle svých představ. Ale doopravdy se nemůžete nenávidět.
"Takže v buddhismu není nic takového jako nenávist vůči sobě?"
"Pravděpodobně nikoli, protože to by bylo proti základnímu přání každé živé bytosti vyhýbat se utrpení. Můžete mít pocit, že se nenávidíte, protože chcete být o moc lepší než jste. Můžete být sami sebou zklamaní, že nejste tím, čím chcete být, nebo netrpělivý, že se tím nestáváte dosti rychle. Nenávist vůči sobě ve skutečnosti zahrnuje velké lpění na egu. I někdo, kdo páchá sebevraždu, to činí nikoli z nenávisti k sobě, ale protože si myslí, že je to únik před ještě větším utrpením...
Takže by bylo lepší zkusit se vyhnout utrpení tím, že se pokusíme vyřešit problém zde a nyní, nebo není-li to možné, změnou svého postoje k tomuto problému...

2 AlbertOrgah AlbertOrgah | E-mail | Web | 7. června 2018 v 10:03 | Reagovat

The prostate gland is the central a part of a male's reproductive :. It secretes fluids that help the transportation and activation of sperm. The prostate is located just while watching rectum, below the bladder and surrounding the urethra. When there is prostate problem, it is usually really really irritating and inconvenient to the patient as his urinary method is directly affected.

The common prostate health problems are prostate infection, enlarged prostate and cancer of prostate.

Prostate infection, also called prostatitis, is the most common prostate-related condition in men younger than 55 years old. Infections with the prostate gland are classified into four types - acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

Acute bacterial prostatitis may be the least common coming from all types of prostate infection. It is a result of bacteria found in the large intestines or urinary tract. Patients can experience fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated through the use of antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to help remedy the swelling.

Chronic bacterial prostatitis can be a condition of a particular defect inside gland along with the persistence presence of bacteria inside the urinary tract. It can be brought on by trauma for the urinary tract or by infections originating from the rest in the body. A patient can experience testicular pain, small of the back pains and urination problems. Although it is uncommon, it may be treated by removal from the prostate defect accompanied by the employment antibiotics and NSAIDs to take care of the redness.

Non-bacterial prostatitis is the reason approximately 90% coming from all prostatitis cases; however, researchers have not even to determine the cause of these conditions. Some researchers think that chronic non-bacterial prostatitis occur due to unknown infectious agents while other feel that intensive exercise and high lifting can cause these infections.

Maintaining a Healthy Prostate

To prevent prostate diseases, an effective meals are important. These are some with the actions to maintain your prostate healthy.

1. Drink sufficient water. Proper hydration is critical for general health and it will also maintain your urinary track clean.

2. Some studies claim that a number of ejaculations a week will prevent cancer of prostate.

3. Eat red meat in moderation. It has been shown that consuming greater than four meals of beef per week will increase the risk of prostate diseases and cancer.

4. Maintain an effective diet with cereals, vegetable and fruits to be sure sufficient intake of nutrients required for prostate health.

The most critical measure to adopt to make sure a proper prostate would be to go for regular prostate health screening. If you are forty yrs . old and above, you must select prostate examination one or more times 12 months.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.