Farma zvířat

10. dubna 2011 v 14:36 | Strangeb |  Čtenářský deník
Autor:George Orwell
Rok vydání: 2000
Nakladatelství: Argo
Téma
Farma zvířat je alegorická bajka na komunistický režim. Kde spolu zvířata žijí, jako rovná s rovnými, ale postupem času se některá stávají ,,rovnejšíma", což má za následek totalismus

Obsah
Tato bajka vypráví o životě zvířat na farmě, které se říká Panská. Díky vůdčí osobnosti Mojžíše, zvířata vyženou pana Jonese z farmy, a tak nad ní převezmou veškerou moc, a začíná doba animalismu.
Panování se ujala prasata, v čele s Napoleonem a Kulišem, protože byla na farmě nejchytřejší. Farma se přejmenovala na Zvířecí a zvířata si utvořila sedmero přikázání, která všechna dodržovala. Ale při vhodné příležitosti Napoleon poštval všechna zvířata proti Kulišovi, vyhnali ho, a pomocí psů se stal ,,Velikým vůdcem". Postupem času se začal život na farmě měnit, i když zvířata nic nezaregistrovala, a když už ano, tak je vyvedla z omylu přepsaná přikázání, která prasata upravovala k obrazu svému. Při jakékoliv pohromě (zboření mlýna), či nevydařené práci (malá úroda), zvířata ze všeho obviňovala Kuliše. Poklidný život na farmě už nebyl jako dřív, nepohodlní ,,občané" byli odstraňováni a kdykoliv některé ze zvířat začalo být nespokojené, bylo dotázáno, zda by radši, kdyby se vrátil pan Jones. Farma se přejmenovala zpátky na Panskou a vše vrcholí návštěvou sousedních statkářů, kteří si mezi zvířaty říkají: ,,My máme své podřazené třídy, vy máte své podřazené druhy" a, "nikdy nebylo vykořisťování tak efektivní jako zde. Máme se co učit." Na konci hrála prasata s lidmi poker, všichni podváděli, a postupem času se prasata měníla v lidi, až nebyla od sebe k rozeznání.

Forma knihy
Kniha je řazena do kapitol, doprovázena ilustracemi, básněmi a písněmi.

Vlastní hodnocení
Jedna z mála knih, co mě bavila, a přitom to byla povinná četba. Kniha se četla opravdu rychle, a to ne jen proto, že měla jen asi 100 stran a obrázky přez celou stránku, ale měla zajímavý příběh a pokud člověk už něco o tomto období ví, jakože v 9. třídě by už měl, tak mu mnohé podobnosti a přirovnání příjdou i zábavné. Neříkám, že by to nemohli číst i děti, jako pohádka to také není špatné, ale takhle od tej 7.- 8. třídy to je ideální. Rozhodně si ji přečtěte a jen tak bezmyšlenkově nekopírujte obsahy knih, aby jste se s tim neotravovali.

PS: Klidně s kopírujte, ale jedině pro školní potřeby, ne na své stránky. Chápu, že někoho vypisovat čtenářský deník nebaví, ale tato kniha stojí za to.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa


Komentáře

1 Amber Amber | Web | 19. dubna 2011 v 21:06 | Reagovat

Dovolím si nesouhlasit. Popravdě, čím víc informací člověk o době vzniku a o politické situaci v době komunismu člověk získá, tím lépe jí rozumí. Ve svojí stručnosti a jednoduchosti je potřeba číst každou větu zvlášť a když si potom spojíte příběh s realitou, tak to spíše nahání husí kůži, rozhodně NE smích.
Pro čtenáře do 15 let je to sice čitelné, ale ne vnimatelné :-|

2 plus wedding gowns plus wedding gowns | E-mail | Web | 11. ledna 2013 v 10:41 | Reagovat

You should wite a blog post about a recommendation of sites like Yana94' s Hot Woman Profile Details. I came across your site two days ago when I was googling, however I am not really into the blog thing. I don't think it's because I do not enjoy blogs, but more than likely due to the fact that I'm a little ignorant to them. But blogengine is cool.
http://www.isdress.org

3 zvieracie hry zvieracie hry | Web | 9. listopadu 2013 v 13:04 | Reagovat

stará kniha ale stále nám dáva dôležité posolstvo http://www.dobrehry.sk/zvieracie-hry-/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama