My děti ze stanice Zoo

13. dubna 2011 v 19:35 | Strangeb |  Recenze-knihy
Autor:
Christiane F.
Rok vydání: 2004
Nakladatelství: OLDAG

Téma:
Kniha je sepsaná z nahrávek rozhovoru 15tileté narkomanky Christiane, která vypráví o svém životě a zkušenostech s drogami.

Vlastní hodnocení:
Knihu jsem si přečetl především kvůli knize Dušemrdi. Věděl jsem, že se to týká stejné tématiky a hodně lidí tuto knihu jen chválili.
V knize mě především nejvíce zaujal začátek, kde ještě hrdinka nespadla do závislosti na heroinu a vypráví zde o tom, jak to vypadalo u nich doma, že ji otec bil a částečně ještě začátky se slabšími drogami. Když jsem to četl, tak mě napadali dvě věci, buď byla Christiane ve svých 15 poměrně dost "inteligentní", nebo ti lidé, co to potom sepsali, byli vážně dobří. Nechtělo se mi věřit, že by takhle detailně, poutavě a poměrně i chytře mohla mluvit dívka, která je závislá na drogách už v 15tiletech. Od poloviny knihy vás ale začne poměrně nudit její věčné odvykání. ,,Musím přestat odvykat, a to hned zítra ráno," říká Christiane, ale po úmorném absťáku do toho zase spadne. Nejsem snad sám, kdo při čtení měl sto chutí ji jednu pořádnou ubalit. Co mě teda ještě lezlo na nervy bylo slovíčko "cool", které tam používali všichni na každém kroku: ,,Tak jsem teda cool řekla..." Děs. Ale hold je to nějak z roku 1975, ale nejsem si jistej.
Pokud máte rádi knihy s drogovou tématikou, nebo knihy, které vypráví o životě lidí, tohle by vás mohlo zaujmout. Není to žádná těžká literatura a pokud budete jako já, tak to máte za jeden víkend hotový.

Úryvek z knihy:
,,Detlef řek: "Našli ho na nějakým záchodě s jehlou v žíle." Pro oba kluky už byla Axelova smrt minulostí. Vypadalo to, že nemaj chuť se o tom bavit. Musela jsem pořád myslet na toho blbého tuňáka, kterýho jsem mu kupovala, a že už ho teď nikdy nebudu moct koupit."
Pokud jste tuto knihu četli, rád bych věděl váš názor. :-)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa


Komentáře

1 jo-y jo-y | 13. dubna 2011 v 21:49 | Reagovat

Tuto knihu jsem četla a dost mě zaujala...
Četla jsem jí teda asi ve 12 letech takže to byl pro mě docela šok :D dala mi jí moje mamka abych prý věděla co jsou drogy za svinstvo... Musim říct že z drog mám po téhle knížce velký respekt... Jak říkáš o tom odvykání, je sice pravda že byla na prezdržku ale tak to k těm drogám patří... Nejde přestat ze dne na den... :)

2 Amber Amber | Web | 19. dubna 2011 v 20:53 | Reagovat

Taky jsem ji četla někdy na ZŠ, čili už si moc nepamatuju detaily, ale v dnešní době už je jaksi "pozdě" tuhle knížku číst. Je potřeba si představit situaci 70. let, navíc v Německu, ještě s ohledem na sociální původ hlavní hrdinky.
Přístup k drogám, prostituci i k homosexualitě byl dost jiný než je teď (v USA byla např. homosexualita až v 70. letech smazána ze seznamu psychiatr.  duševních chorob).
Navíc, jak moc vážně může člověk brát vyjadřování holky, která nikdy nevyrostla z divokého dítěte?
Každopádně je to jakási "klasika" v tomto žánru, jedna z prvních pravdivých knížek a jako taková je hodně významná :-)

3 vintage wedding dresses vintage wedding dresses | E-mail | Web | 11. ledna 2013 v 14:43 | Reagovat

In my opinion, this website has good information for anyone searching this topic. Theres a lot of good information here, though I did want to let you know something C I am running Mac OS X with the latest beta of Firefox, and the look and feel of your blog is kind of funky|bizarre for me.
http://www.isdress.org

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama