Čtenářský deník

Farma zvířat

10. dubna 2011 v 14:36 | Strangeb
Autor:George Orwell
Rok vydání: 2000
Nakladatelství: Argo
Téma
Farma zvířat je alegorická bajka na komunistický režim. Kde spolu zvířata žijí, jako rovná s rovnými, ale postupem času se některá stávají ,,rovnejšíma", což má za následek totalismus

Obsah
Tato bajka vypráví o životě zvířat na farmě, které se říká Panská. Díky vůdčí osobnosti Mojžíše, zvířata vyženou pana Jonese z farmy, a tak nad ní převezmou veškerou moc, a začíná doba animalismu.
Panování se ujala prasata, v čele s Napoleonem a Kulišem, protože byla na farmě nejchytřejší. Farma se přejmenovala na Zvířecí a zvířata si utvořila sedmero přikázání, která všechna dodržovala. Ale při vhodné příležitosti Napoleon poštval všechna zvířata proti Kulišovi, vyhnali ho, a pomocí psů se stal ,,Velikým vůdcem". Postupem času se začal život na farmě měnit, i když zvířata nic nezaregistrovala, a když už ano, tak je vyvedla z omylu přepsaná přikázání, která prasata upravovala k obrazu svému. Při jakékoliv pohromě (zboření mlýna), či nevydařené práci (malá úroda), zvířata ze všeho obviňovala Kuliše. Poklidný život na farmě už nebyl jako dřív, nepohodlní ,,občané" byli odstraňováni a kdykoliv některé ze zvířat začalo být nespokojené, bylo dotázáno, zda by radši, kdyby se vrátil pan Jones. Farma se přejmenovala zpátky na Panskou a vše vrcholí návštěvou sousedních statkářů, kteří si mezi zvířaty říkají: ,,My máme své podřazené třídy, vy máte své podřazené druhy" a, "nikdy nebylo vykořisťování tak efektivní jako zde. Máme se co učit." Na konci hrála prasata s lidmi poker, všichni podváděli, a postupem času se prasata měníla v lidi, až nebyla od sebe k rozeznání.

Forma knihy
Kniha je řazena do kapitol, doprovázena ilustracemi, básněmi a písněmi.

Vlastní hodnocení
Jedna z mála knih, co mě bavila, a přitom to byla povinná četba. Kniha se četla opravdu rychle, a to ne jen proto, že měla jen asi 100 stran a obrázky přez celou stránku, ale měla zajímavý příběh a pokud člověk už něco o tomto období ví, jakože v 9. třídě by už měl, tak mu mnohé podobnosti a přirovnání příjdou i zábavné. Neříkám, že by to nemohli číst i děti, jako pohádka to také není špatné, ale takhle od tej 7.- 8. třídy to je ideální. Rozhodně si ji přečtěte a jen tak bezmyšlenkově nekopírujte obsahy knih, aby jste se s tim neotravovali.

PS: Klidně s kopírujte, ale jedině pro školní potřeby, ne na své stránky. Chápu, že někoho vypisovat čtenářský deník nebaví, ale tato kniha stojí za to.

Ivahhoe

5. dubna 2011 v 18:49 | Aniie


Autor: Walter Scott
Ilustace: Milan Kopřiva
Forma: kniha je rozdělen do kapitol, které jsou očíslovány.
Hlavní postavy: Ivanhoe, Richard lví srdce, Rowena, cedrik.

Kniha pojednává hlavně o bitvách mezi šlechtici a nejvíce o osudu Ivanhoa. V knížce je také hodně lásky.

Obsah: Román se odehrává v Anglii ve 12. století, kdy zemi vládl král Richard Lví srdce. Ten ovšem musel odjet na Třetí křížové výpravy do Svaté země a na jeho pozici nastoupil jeho bratr Jan. Jan by chtěl na trůnu zůstat co nejdéle a tak se snaží příjezd svého bratra co nejvíce opozdit. Jenže není tak oblíbený a je krutý, proto v zemi panuje hladomor a bída.
Ze Svaté země se vrací hlavní postava Ivahoe. V přestrojení se zúčastní důležitého rytířského turnaje. Turnaj prohrává, ale nakonec ho zachrání tajemný řerný rytíř. Nakonec Ivahoe tu těžkou bitvu vyhraje, avšak po odhalení své tváře upadá do bezvědomí na následky velkých zranění z bitvy. Je ošetřován dcerou žida z Yorku, Rebekou, která se do něj zamiluje. Sas Cerdik je i s jeho schovankou a přáteli unesen templářem Front-de-Boef , který tak chce získat její ruku. Do ůnosu se náhodou zaplete i Rebeka s Izákem a tajemným raněným mužem na nosítkách, který byl Ivahoe,ale to oni nevěděli. Všichni jsou uneseni na hrad, kde každý z členů projevuje, co vlastně chce: Front-de-Boef chce Rowenu za manželku, jenže miluje Ivanhoa a tak ho odmítá. Bois-Gilbert přemlouvá Rebeku k sňatku, ta však miluje také Ivanhoa, a proto ho taky odmítá. Baron de Bracy chce z Izáka, žida Yorského jen vytěžit všechny nekřesťanské peníze. Nakonec je hrad dobyt po vedením šaška Wambyho, pasáka vepřů Gurtha, lučištníka Robina Hooda a černého rytíře, ze kterého se nakonec ukáže král Richard Lví srdce.
další konflikt nastává, když templářský řád chce upálit Rebeku za to, že kouzly očarovala Bois-Gilberta a proto se do ní zamiloval. Přitom to ona byla odnesena na preceptor templářů, kde ji chtěl ukrýt. Ivanhoe však za ni vybojuje soud bojem, kde se pyšný Bois-Gilbert nakonec nechá zabít, neboť se výčitkami svědomí utrápí k smrti. Rebeka nakonec odjíždí z Anglie z důvodu nešťastné lásky. Král Richard Lví srdce nakonec bratrovi Janovi odpustí zradu a znovu usedá na královský trůn. Rowena si konečně vezme Ivanhoa.

Můj názor: tuto knihu jsme měli za povinnou četbu minulý rok. a řeknu pravdu. Vůbec jsem ji ani celou nepřečetla, což věčinou nedělám, povinnou četbu se snažím číst. Já začla, s úmyslem že i tu bichli se budu snažit přečíst. Ale několik prvních 20 stránek, kde autor popisoval co má družina na sobě, pardon, ale to mě vážně mohlo unudit k smrti, ani se nedivím že sem nad ní usla. Na tuto knihu tedy nemám dobré vzpomínky, ale někomu se líbit může, to určitě. Pokud jste však jaká já, poslužte si obsahem! :D

Aniie

Tři muži ve člunu (O psu nemluvě)

18. března 2011 v 20:25 | Aniie


Autor: Jerome Klapka Jerome
Rok Vydání: 2002
Nakladatel: Aurora
Forma: Kniha je rozdělena do kapitol.
Hlavní postavy: Jerome, Harris, George

Téma: Kniha pojednává o třech zaměstnaných mužích ve středním věku, kteří se rozhodnou udělat si dovolenou a vyjet si na lodi po řece.

Obsah: Příběh se odehrává v Anglii. Tři kamarádi jsou u sebe na návštěvě a jako správní muži ve středních letech probírají svoje problémy. Nejdřív nemoci, práci…A tak si řeknou, že by si mohli udělat menší dobrodružnou výpravu lodí. Vypůjči si tedy loď a vypraví se na cestu z Kingstonu do Oxfordu po řece Temži. Zapisují si lodní deník, ve kterém zapisují všechny své strasti a trapasy, že vlastně vůbec neměli jezdit. Že už sou moc starý, spát v promočeném stanu a vařit si jídlo. V knize není ani tak popisovaná jejich cesta, ale jejich příhody a zážitky které se vždy vztahují k nějaké věci, kterou na své cestě potkají. Vše ale zvládnou s úsměvem a úspěšně dorazí do Oxfordu s novým dobrodružstvím k vyprávění.

Vlastní hodnocení: Knížka se mi moc nelíbila, byla pro mě docela nudná. Pořád je vyprávěno o nějakých příhodách, né o té cestě. A já jsem prostě nervák když přesně nevím co dělají na té cestě :D. Sice některé příběhy byli legrační, ale nic víc. Na knize je vidět, že je napsána angličanem, je tam použit typický suchý humor.

PS: Klidně s kopírujte, ale jedině pro školní potřeby, ne na své stránky. Chápu, že někoho vypisovat čtenářský deník nebaví, ale tato kniha stojí za to.
Aniie

Malé ženy

18. března 2011 v 19:51 | Aniie

Autor: Louisa May Alcottová
Rok vydání: 2009
Nakladatelství: Knižní Klub

Forma knihy: Kniha je rozdělena na dvě části. V každé části jsou kapitoly očíslovány
Téma: Kniha vypráví o osudu čtyř sester, kteří se musí potýkat s chudobou a steskem po tatínkovi, který bojuje v občanské válce.

Obsah: Příběh je psán ve Spojených státech v době občanské války. Rodina Marchových se musí vypořádat s chudobou, která je zasáhla, i když dříve byli bohatí. První Vánoce bez tatínka dostala děvčata od maminky knihu, která zachycuje příběh poutníka a vykládá, jak se má správně chovat, aby ho Bůh miloval. Děvčata si to vezmou k srdci a snaží se stát lepším člověkem. Na své "pouti" se seznamují s osamělým klukem Lauriem z velkého domu ze sousedství, který bydlí jen se svým dědečkem a postupně se seznamují, až se stanou nejlepšími kamarády a prožívají spolu kdejaká dobrodružství. Jednou však přijde náhlá zpráva, že je jejich otec, pan March zraněn ve válce a tak se paní Marchová vydává s pomocníkem od pana Laurence mu pomoct. Tatínek se začíná uzdravovat, avšak malá Beth dostala vážnou spálu. Její stav je vážný, a proto jí maminka přijede co nejrychleji pomoct. Nakonec se ze spály uzdraví, ale pořád bude hodně oslabená. V ten den, kdy se uzdravila se z války vrátil jejich tatínek a všichni jsou konečně šťastní. O nejstarší Meg se začíná zajímat učitel u pana Laurenceho a nakonec si ho vezme. Jo se začíná dařit s psaním povídek, Amy odjíždí do Evropy s tetou studovat umění a Beth už je zase v pořádku. O dalších osudech jejich života vypráví další knížka pod názvem Dobré manželky.

Vlastní hodnocení: Kniha se mi líbila. Je to americká klasika a určitě má proč :). Možná se nezdá moc záživná, ale děj vás pohltí. Jak jejich maminka příkladně vyučuje dcery, nutí je dělat správné věci které se jim však příčí s jejich hrdostí. Určitě stojí za přečtení :).

PS: Klidně s kopírujte, ale jedině pro školní potřeby, ne na své stránky. Chápu, že někoho vypisovat čtenářský deník nebaví, ale tato kniha stojí za to.

Aniie

Smrt krásných srnců

17. března 2011 v 11:56 | Strangeb
Autor:
Ota Pavel
Rok vydání: 2004
Nakladatelství: Sláfka

Téma
Povídky z dětství autorova života a jeho židovské rodiny za války.
Obsah
Nejdražší ve střední Evropě
Tato povídka je o tom, jak si tatínek, Leo Popper, koupil rybník s tím, že je zde hodně velkých ryb, ale záhy zjistil, že je zde jen jedna. Prodejce, pan doktor Václavík, ho napálil. To se tatínkovi nelíbilo, a tak panu doktoru prodal ledničku, ale po rozbalení pan Václavík zjistil, že je to jen prázdná bedna. A tak si tatínek koupil nejdražší rybu a pan Václavík nejdražší králíkárnu ve střední Evropě.

Ve službách Švédska
Tatínek byl nejlepším prodavačem vysavačů a ledniček ve firmě Elektolux. Jako motivaci měl paní Irmu, do které se zamiloval. Bohužel tato láska nebyla opětovaná.

Smrt krásných srnců
Tato povídka je o tom, jak tatínek jel potají pytlačit, protože neměli doma co jíst a jeho dva synové byli posláni do koncentračního tábora. Bylo to velice nebezpečné, protože kdyby ho chytli, tak by to znamenalo smrt, protože s židy nebylo slitování. Nakonec se mu podařilo pomocí psa chytit krásného jelena, a ten je zachránil před vyhladověním.

Kapři pro wehrmacht
Kvůli tomu, že byl tatínek žid, tak mu odebrali rybník, ale on dál chodil potají své ryby krmit a v zimě jim dělal otvor do ledu. Jednoho dne všechny ryby ukradl a vyměnil je za jiné věci, jako cigarety, jídlo a podobně. Když potom byla veliká slavnost a chystal se výlov ryb, žádné ryby už tam nebyly.

Jak jsme se střetli s Vlky
Tatínek Leo chytal štiky a dařilo se mu. To se ale rozneslo mezi ostatní lidi, a tak se poměrně rychle všechny velké štiky vylovily a zbyly už jen ty malý. Tak začala válka mezi Popprovými a Vlkovými, kdo uloví víc štik. Vlkovi ale vyhráli.

Otázka hmyzu vyřešena
Tatínek se rozhodl pomoci rozjet obchod s moderními mucholapkami. Záhy ale zjistil, že to jsou mucholapky, které nelepí a lidé nemohou pozorovat, jak mouchy umírají. Podaří se mu jich pár prodat, přičemž mu následně přijde několik výhružných dopisů, že mucholapky jsou k ničemu a tím pádem je přestanou vyrábět. Po pár letech se to stane Nizozemským hitem.

Králíci s modrýma očima
Rodina Popprových prodala chatu a přestěhovala se do malého domečku u Radotína. Tatínek si koupil výstavní králíky, které si zamiloval a dobře se o ně staral. Maminka si pořídila slepice a krocany a prodávala jejich vejce. Takhle se jim dobře žilo. Leo se rozhodl vybrat nejlepší králíky a šel s nimi na soutěž. Bohužel nevyhrál, a to ho tak rozčílilo, že králíky vypustil na svobodu a poté ho musela odvést sanitka. Předtím, než ho však odvezla, stihl dát na dveře ceduli ,,PŘÍJDU HNED", ale už nikdy nepřišel.

Forma knihy
Kniha je rozdělena do 7 , na sebe navazujících, příběhů. Příběhy jsou převážně vyprávěny v Ich-formě a objevuje se zde hodně hovorových výrazů.
Vlastní hodnocení
Tato knížka se mi moc líbila. Četla se dobře, a to nejen proto, že byla tenká, ale i že děj zapoutal už od první stránky. Rozhodně mě tato kniha mile překvapila a mnohdy i pobavila. Kouzlem této knihy je, že si to autor nevymyslel, nebo aspoň já jsem pochopil, že to všechno byly příběhy z jeho života, že všechno to zažil a v určitém věku potom sepsal a udělal tak veliké BUMB v české literatuře.

PS: Klidně s kopírujte, ale jedině pro školní potřeby, ne na své stránky. Chápu, že někoho vypisovat čtenářský deník nebaví, ale tato kniha stojí za to.

Lolita

16. března 2011 v 19:57 | Strangeb
Autor:
Vladimir Nabokov
Rok vydání: 2007
Nakladatelství: PASEKA

Téma
Kniha vypráví o muži jménem Humbert Humber, který se zamiloval do mladičké Dolores Hazeové.

Obsah
Humbert Humber se nastěhoval do podnájmu k paní Hazeové s její dcerou Dolores (12). Hned zezačátku se do Lolity zamiloval, protože když byl mladý, zamiloval se do nádherné ,,nymfičky", která bohužel zemřela, a on se z toho nikdy nevzpamatoval. Jen aby byl k Lolitě blíž, vzal si její matku za ženu, ta ale poslala Lolitu na letní tábor. Jednoho dne však Charlotta nalezla Humbertův tajný deník, kde popisuje svojí lásku k Lolitě, a když vyběhla pryč z domu, přejelo ji auto, což se Lolita dozvěděla až dlouho poté.
Tak začalo Lolitino a Humbertovo dvouroční cestování po Americe. Lolita dobře věděla o citech, co k ní Humbert cítí, ale během cest zažívali spoustu problémů, především ke konci je neustále někdo sledoval. Jednoho dne Lolita vážně onemocněla a musela do nemocnice. Jenomže když se uzdravila, vyzvedl si ji cizí člověk, a tak začalo Humbertovo pátrání.
Svou ,,nymfičku" hledal několik let, až ho jednou kontaktovala, že si našla manžela, je těhotná a potřebuje peníze. Když k ní přijel, řekla mu, že ji z té nemocnice vzal Quilty, divadelní a pornografický producent, do kterého se zamilovala, ale ten ji chtěl jen využít na pedofilní pornografické filmy a jiné perverznosti, ve kterých odmítla hrát, a tak ji vyhodil na ulici. Humbert se rozhodl pomstít a tak Quiltyho zabil. Sám umírá několik dní před svým procesem a Lolita po porodu.

Forma knihy
Kniha je rozdělena do tří hlavních částí s podkapitolami.

Vlastní hodnocení
Na této knize mě mimo autorovy odvahy, rozvádět takovéhle tabuizované téma, líbila i ta jednoduchá a strohá linine celé knihy. Není to ani napínavý román, či dobrodružná kniha, bez sebevětších zápletek. Navíc nutí čtenáře, pokud knihu neodloží po prvních pár stránkách, přemýšlet nad Humbertovými činy. Na jednu stranu to byl zvrhlík, ale na druhou byl beznadějně zamilovaný a nedovolil by, aby Lolitě někdo ublížil. Celé toto dílo mi přišlo, jako povedená a chytře mířená satira na americké romantické telenovely a filmy. Vladimir nabokov byl Rus a žil značnou část svého života i v Americe. Už před tímto románem napsal Čaroěje, který má podobné téma.

PS: Klidně s kopírujte, ale jedině pro školní potřeby, ne na své stránky. Chápu, že někoho vypisovat čtenářský deník nebaví, ale tato kniha stojí za to.
 
 

Reklama